İLKER ŞAHİN

Oyun Geliştirme

Oyun Geliştirme

  • 12 Temmuz 2018
  • 0 YORUM

OYUN GELİŞTİRME ve OYUN GELİŞTİRİCİLİĞİ

Küçük yaşımızdan beri video oyunları oynamaktayız. Bazen araba yarışı bazen savaş oyunları çocukluğumuzun hep gözdesi olmuştur. Zamanımızın bir çoğunu bunlarla geçirmiş ve eğlenceli bir çocukluğa imza atmıştık. Bazılarımız oyun oynamanın ilerisine giderek oyun tasarlamaya düşünmeye başladı. İşte o kesim için bu makalemizde oyun geliştirmenin ne olduğundan ve detaylarından bahsedeceğiz.

OYUN GELİŞTİRME NEDİR?

Oyun geliştirme yazılım ve tasarım programları tarafından yapılan ve tamamen sizin hayal gücünüzün ürünlerini ortaya koyan oyunlar oluşturmanızı sağlayan aşamalar bütünüdür.

Oyun geliştirmek ne anlatıldığı gibi çok basit ne de abartıldığı gibi çok zordur. Başlangıç olarak tasarlayacağınız oyunlar çok basit programlar aracılığıyla yapılabilmektedir. Oyun tasarlama öncesinde belli bir plan ve programa göre hareket etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

HAZIRLIK

1 - Analiz ve Değerlendirme

Oyun geliştirmeye başlamadan önce oyunun iyi bir analizini yapmanız gerekmektedir. Oyunun türünü, hikayesini, kurgusunu, temasını ayrıntılı bir şekilde değerlendirmeniz ve nihai karara ulaşıp harekete geçmeniz gerekmektedir. Ayrıca oyununuzu dikkat çekici hale getirebilecek kritik noktaları da bu aşamada belirlemeniz çok önemlidir.

2 - Örneklere Göz Atmak

Türünü belirlediğiniz oyun hakkında piyasadaki çeşitli oyunları deneyerek her oyundan bir şeyler katmalı ve kullanıcıya hitap eden bir oyun oluşturmaya çalışmalısınız. Ayrıca piyasadaki diğer oyunların fiyatlarını inceleyerek fiyat konusunda kafanızda belli bir şablon oluşturabilir, buna göre yapacağınız oyun (lar) dan kazanacağınız geliri tahmin edebilirsiniz.

3 - Nelere İhtiyacınız Var ?

Plan ve piyasa araştırmasının ardından kafanızda belirlediğiniz oyun hakkında nelere ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Bunun için harcayabileceğiniz bütçeyi belirlemeli ve size en uygun olan ihtiyaçlara sahip olmalısınız. Bunun dışında sizinle çalışacak iyi bir ekibe de ihtiyacınız olabilir. Dolayısıyla ekibin ihtiyaçlarını da gözeterek en iyi planı oluşturmanız gerekmektedir. İhtiyacını karşılayamayacağınız durumlarda oyunda değişikliklere gidebilirsiniz. Bu aşama tamamen sizin bütçe ve planınıza göre değişiklik gösterecektir.

4 - Oyun Motoru Seçme veya Tasarlama

Tüm aşamaların ardından oyunuzu hangi oyun motorunda çalıştıracağınıza karar vermelisiniz. Oyun motoru oyun için çok önemli olmakla birlikte dilerseniz hazır oyun motorlarından kullanabilir veya sıfırdan kendiniz yeni bir oyun motoru tasarlayabilirsiniz. Oyun Motoru Nedir?: Oyun motoru bir oyunu tasarlayabilmeniz için kullanmanız gereken ücretli ve ücretsiz programlara denmektedir.  (Bkz: Unity3D)

5 - Maddi Destek ve Sponsor Bulma

Oyun tasarlamak için gereken maddi ücreti bir sponsor aracılığıyla sağlayabilirsiniz. Bu hem cüzdanınıza yarar sağlarken hem de geliştirme aşamalarını hızlandıracaktır.

GELİŞTİRME ve YAYINLAMA

Oyun geliştirme süreci için hazırlık aşamamızı tamamladık. Bu aşamadan itibaren oyun geliştirmeye başlıyoruz. Oyun mekaniğiniz için gerekli olan her şeyi bu aşamada oluşturacaksınız.

Geliştirme aşamasının tamamında oyunun grafiklerini, animasyonlarını gerekli olan güvenlik ve mekanik programlamasını yapmanız gerekmektedir. Oyununuz seviye üzerine kurulu bir yapı durumundaysa, Bu aşamada oyununda bir “level” (seviye) sistemi eklemeniz de iyi olacaktır.

Level sistemi oyunun oynanabilirliğinin sürdürülmesi açısından önemlidir. Level sistemi ile oyuncular sürekli kendilerini geliştirmeye çalışacak ve oyunu sürekli oynamaya isteği içerisinde olacaklardır. Günümüz oyunlarında birçok oyunda karşımıza çıkan bu özellik, oyuna eklemeniz durumunda oyununuzun çok iyi yerlere gelmesini sağlayacaktır.

Oyun için geliştirme aşamalarının bitmesinin ardından yayınlama ve reklam aşamasına geçeceksiniz.

Oyununuz içindeki hataları, oyuncuların oynayarak fark edebilmeleri için oyununuzu bir Beta sürümü olarak yayınlayabilirsiniz. Beta sürümünden sizlere gelen geri bildirimlere göre oyun içinde çeşitli değişiklikler yaparak oyununuzu yayınlamaya hazır duruma getirebilirsiniz.

Oyununuzun tüm geliştirme aşamalarının tamamlanmasının ardından oyunu yayınlamadan önce sosyal medya aracılığıyla reklamlar vermeniz büyük bir oyuncu kitlesine ulaşmanızı sağlayacaktır. Reklamların verilmesinin ardından takip eden süreçte dilediğiniz zamanda oyununuzu yayınlayabilirsiniz.

Tüm bu aşamalar yukarıda anlatıldığı gibi sizin hayal gücünüze, tasarımınıza, bütçenize ve çeşitli birçok etmene bağlıdır. Hiçbir zaman vazgeçmeden çalışarak, emek vererek çok iyi yerlere gelmeniz imkansız değildir.YORUM YAP