İLKER ŞAHİN

Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış Gerçeklik

  • 13 Temmuz 2018
  • 0 YORUM

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality), gerçek dünyadaki ses, görüntü, konum, grafik, analiz, istatistik gibi özelliklerin sanal dünyada zenginleştirilerek kullanıma sunulmasına denir. Artırılmış Gerçeklik, hayatımızda birçok alanda kullanılmakta ve hayatımızı oldukça kolaylaştırmaktadır.

Artırılmış Gerçekliği daha basit şekilde tanımlamak istersek; eskiden oynanan oyunları düşündüğümüzde, gerek grafik gerekse ses olarak şuanki oyunların çok gerisindelerdi. Şimdiki oyunlarda ise çok üst düzey görüntü ve ses kalitesi aldığımızdan, fiziksek özellikler bilgisayar ile geliştirilerek karşımıza sunulmuş ve bu oyunları oynarken almış olduğumuz hissiyat üst düzeye ulaşmıştır. Artırılmış Gerçeklik ise bu aşamanın da üstünde yer almaktadır. Örneğin futbol oyunu oynarken size faul yapıldığında canınızın yanması, arabayla gezerken kaza yaptığınızda size gerçekte kaza yapmışsınız hissiyatının verilmesini sağlamaktadır.

Artırılmış Gerçekliğin Kullanım Alanları Nelerdir?

Artırılmış gerçeklik; spordan askeriyeye, teknolojiden bilime birçok alanda hayatımızın içine girmeye başlamıştır. Örneğin; arabalarımızda bulunan görüntü ekranları, gerçek dünyadan aldığı bilgileri bilgisayar ortamında işleyerek sürücülere ve yolculara istatistikler ve bilgiler sunmaktadır. Bu sayede manuel olarak yapmamız gereken birçok hesaptan kurtulmuş olup işimizi epey bir kolaylaştırmış oluruz.

ENDÜSTRİ ALANINDA

Otomobiller, motosikletler, uçaklar vb. motorlu taşıtların taslaklarının çıkarılması, dayanıklılık testleri, tahmin ve gerçek karşılaştırması gibi alanlarda kullanılabilir.

PAZARLAMA ve ALIŞVERİŞ ALANINDA

Gelişen Artırılmış Gerçeklik teknolojisi ile marketten alacağınız ürünü telefona okutarak ürünün içinde ne olduğunu, ürünün son kullanma ve üretim tarihi gibi birçok teknik detayı bilgisayar aracılığı ile saniyeler içinde öğrenebilir ve alışverişinizde zaman kazanabilirsiniz.

İŞ ve ÇALIŞMA ALANINDA

Artırılmış Gerçeklik ile yapacağınız iş toplantılarını şehirden şehire gezmeden sanki aynı ortamda yüz yüzeymiş gibi yapabilirsiniz. Her bireyin sanal görüntüsünü detaylıca görüp ve birçok çeşitli özellik sayesinde verimli görüşmeler yapabilir, iş ve çalışma alanında zaman ve kolaylık sağlayabilirsiniz.

ASKERİ ALANDA

Artırılmış Gerçeklik ile askeri alanda da faydalanmak mümkün. Askerlerin kaskların takılan GPS (Konum) belirten cihazlar ile askerlere operasyon sırasında nerede oldukları, nereye gitmeleri gerektiği, hava koşulları gibi birçok gerekli bilgi anlık olarak sunulabilir. Bu askerlere oldukça pratiklik kazandırmakla birlikte çok büyük bir avantaj da sağlayacaktır.

BİLİM ALANINDA

Artırılmış Teknoloji sayesinde bilim alanında çok büyük kolaylık sağlanabilir. Araştırılan hücrelerin, canlıların vs. Canlı görüntüsü ile masraf ve uğraş gerektirmeden bilgisayar aracılığı ile modelleme yapılarak bilim insanlarına kolaylık sağlanabilir. Bu da araştırmalardan ve deneylerden çok daha hızlı sonuç alınmasını sağlayabilir.

Artırılmış Gerçeklik’in kullanıldığı alanlardan bazıları bunlardır. Bunun dışında yeni yeni gelişen bir teknoloji olduğundan her yerde bunlara rastlamak maalesef ki mümkün değil. Ancak çalışamalar hız kazandıkça evlerimize bile gireceğinden şüphemiz yok!


YORUM YAP